Mersin Diş Hekimliği Fakültesi

0
31

Mersin Diş Hekimliği Fakültesi

Ülkemizde sağlık sektörü oldukça hızlı büyümekte ve kendini yenilemektedir. Ve ülkemizdeki en çok doktor açığının olduğu bölümlerden biride Diş Hekimliğidir. Özellikle hastanelerde iş yükü oldukça fazla olduğundan dolayı hastalara çok uzun tarihlere randevu verilmektedir.
Bu durumun nedenleri arasında doktor yetersizliği kadar diş sorunlarının tedavisini oldukça uzun sürmesi de yer almaktadır. Normalde bir doktor ortalama 5 ile 10 dakika arasında bir hastaya bakarken. Diş hekimlerinde bu süre yapılan tedavinin çeşidine göre yarım saati bile bulabilmektedir. Bundan dolayı diş hastanelerine alınan randevular için birkaç gün öncesinden sıra bulunabilmekte hekimler hastalarının devam tedavilerine ortalama 15 gün sonrasına tekrar randevu verebilmektedir.
Bu durumun ortadan kalkması ve vatandaşların daha kaliteli ve beklemende hizmet alınması için devletimiz Diş hekimliği fakültelerine gerekli desteği sağlamakta ve yeni fakülteler için hazırlıklar yapmaktadır.

Mersin Diş Hekimliği Fakültesinin Önemi

Diş Hekimliği fakülteleri içerisinde daha 3 yıldan daha az bir geçmişi olmasına rağmen bölgenin en çok gelişim gösteren bölümleri arasında yer almaktadır. Mersin Diş Hekimliği Fakültesi verdiği kaliteli ve yüksek standartlı eğitim ve akademik olarak gösterdiği başarılar ile adından oldukça söz ettirmektedir
Bilindiği gibi diş hekimliği oldukça zor ve kalite gerektiren bir daldır. Çünkü dişler insan için hem görünüş hem de sağlık açısından kritik öneme sahiptir. Diş sağlığının gerektiği gibi korunamadığı durumlarda kişiler manevi ve sağlık açısından oldukça zor durumda kalmaktadırlar. Mersin Diş Hekimliği Fakültesi tam anlamıyla mezun vermeye başladığında Ülkemizde Diş Hekimi eksikliğine oldukça yüksek bir destek sağlayacağa benzemektedir.

Mersin Diş Hekimliği Fakültesinin Bölümleri

Mersin Diş Hekimliği Fakültesi gerek fiziki yapısı gerekse akademik kadrosu ile oldukça iyi durumdadır. 2019 yılı itibari ile yani yapılacak alanlar ile tam ve eksiksiz eğitim verecek fakülte hasta kabulü de yapmaktadır. Ve bu durum Mersin gibi önemli ve kalabalık bir şehirde oldukça büyük bir rahatlama sağlamaktadır.
Diş fakültesi bünyesinde toplam 8 ana bilim dalı bulunmaktadır. Bunlar;

  • Protetik Diş Tedavi Anabilim Dalı
  • Periodontoloji Anabilim Dalı
  • Pedodonti Anabilim Dalı
  • Ortodonti Anabilim Dalı
  • Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı
  • Endodonti Anabilim Dalı
  • Ağız Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı
  • Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı

Bu anabilim dalı öğrencileri 4. ve 5. sınıfta klinik staj programları uygulanmaktadır. İlerleyen senelerde lisansüstü eğitim faaliyetleri de verilerek uzmanlık eğitimlerinin verilmesi planlanmaktadır.

Mersin Diş Hekimliği Fakültesinin Hedefleri

Hızla büyüyen yapısı ve konumu itibari ile oldukça önemli bir noktada bulunan Mersin Diş Hekimliği Fakültesi planlamalarını bu yönde gerçekleştirmektedir. Bu yönde planlanan en önemli stratejik hedef ise; Mersin ilinin, Ortadoğu ülkeleri ile Batı ülkeleri arasında deniz yolu ticaretini sağlayan stratejik öneme sahip bir liman şehri olması sebebi ile yabancı uyruklu hastaların ve bölgedeki diğer ülkelerden gelen hastaların her türlü Diş tedavilerini yapmaktır.