Mersin Diş Hekimliği Taban Puanları

0
44

Mersin Diş Hekimliği Taban Puanları

 Üniversiteye yeni girecek olan öğrenciler için belirleyici unsurlardan biri, istedikleri bölümün taban ve tavan puanlarıdır. Bir önceki yılın taban ve tavan puanlarına göre, üniversite tercihleri yapılması daha doğru bir tercih yöntemi olacaktır. Mersin üniversitesi diş hekimliği fakültesine girmek isteyen öğrencilerin ise Mersin taban puanlarına bakmaları gerekmektedir.

Mersin taban puanlarına baktığımızda ise, 447, 91580’dir. Mezun öğrenciler, Mersin taban puanını dikkate alarak Diş hekimliği fakültesine girip giremeyeceklerini tahmin edebilirler. Taban puanı 447, 91580 üzerinde olan öğrencilerin Diş hekimliği bölümüne yerleşmesi büyük bir ihtimaldir. Öğrencilerin puanının 447, 91580’den küçük olması durumunda da bölüme yerleşme ihtimali düşmektedir. Bundan dolayı Mersin Üniversitesi Diş hekimliği fakültesine girmek isteyen öğrencilerin 447,91580 üzerinde bir puan almaları gerekmektedir.

Mersin Diş Hekimliği Bölümü

 Mersin diş hekimliği bölümüne yerleşmek isteyen öğrencilerin, bölüm hakkında bilmeleri gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır.

Diş hekimliği fakültesi, diş ve diş sağlığı ile ilgili bütün konularda araştırma yapmaktadır. Teorik dersinin yanı sıra uygulamalı eğitimlerde verilmektedir. Öğrencilerin el ve parmak becerisi, estetik görüşü gibi bazı becerileri değerlendirmeye alınmaktadır. Aynı zamanda öğrencilere hasta- doktor ilişkisinin gerekleri de sunulmaktadır. Diş hekiminin hastaları ile etkili iletişim kurabilmesi ve bazı tedavilerde karşılıklı bilgi ve destek alabilmesi son derece önemlidir.

Diş hekimliği programının amacı, ağız kısmı ve dişlerin korunması, diş eti ve diş hastalıklarının tedavisi, çene ameliyatları ve diş estetiği gibi konuların öğrenilmesi ve bu konular hakkında araştırmalar yapılmasıdır.

Diş hekimi bölümü okuyacak olan öğrenciler beş yıllık eğitim süresini başarılı bir şekilde tamamlamalıdır. Program dersleri sayısal ağırlıklıdır. Matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi sayısal ağırlıklı dersler görülmektedir. Bölümün ilk yıllarında teorik dersler ağırlıklı olmakla beraber son üç yılda ise uygulamalı dersler ağırlıklıdır.

Mersin Diş Hekimi Olmak İçin Gerekli Nitelikler

 Mersin diş hekimliği bölümüne girip diş hekimi olabilmek için gerekli bazı nitelikler bulunmaktadır. Öncelikle diş hekimliği taban puanını tutturmak ve üniversiteye girmeye hak kazanmak gerekiyor. Yani öncelikle puan barajını geçmeniz ilk kriterdir. Bunun yanı sıra öğrencilerin fen ağırlıklı derslerden başarılı olmaları gerekmektedir. El ve parmak becerisine sahip olmak, insanlarla ilişkileri iyi olmakta ilerleyen sürelerden son derece önemlidir. Diş hekimliği bölümünü seçmek isteyen öğrencilerin bedenen ayakta çalışacak kadar güçlü olması gerekmektedir. Çünkü diş hekimliği genel itibariyle ayakta çalışan bir meslek grubudur.

Diş hekimliği bölümünün 5 yıllık fakültelerden mezun olan öğrenciler, Lisans diploması almaya hak kazanırlar. Böylece diş hekimi unvanı da kazanılmış olur. Diş hekimi olan kişiler, devlet hastanelerinde ve diğer kamu binalarında çalışabilirler. Kendi muayenesini açmak isteyen diş hekimlerinin ise Türk Tabibler Odasına başvurması, Maliye Bakanlığına bildiride bulunması ve Sağlık Bakanlığından izin alması gerekmektedir. Kamu dairelerinde çalışmak isteyen diş hekimleri ise, atama sistemine göre göreve başlarlar. Diş hekimleri, görevlerini muayenelerde yapabilecekleri gibi öğretim görevlisi olarak üniversitelerde görev yapabilirler.